Na jednotlivé kurzy se můžete objednat zde. Jak dopadly předchozí kurzy si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.
Pokud máte chuť si namalovat jiný obraz, můžete si zvolit kterýkoliv z naší kompletní nabídky zde a domluvit individuální termín, i mimo již zveřejněnou nabídku.
Jste stydliví a neradi chodíte na akce, kde nikoho neznáte? Vezměte si s sebou někoho z přátel a ještě budete mít kurz o 200 Kč/osobu levnější – stačí jen předem nahlásit počet osob a jména přátel, kteří se kurzu chtějí účastnit s vámi.

 

5.12.2018 od 17 hod.
bláznova krajinka
vhodné pro začátečníky
počet volných míst:  0

 

8.1.2019 od 18 hod.
kytice
vhodné pro začátečníky
počet volných míst:  5

 

16.1.2019 od 17 hod.
Monet – toulky v Chaily
vhodné i pro začátečníky
počet volných míst:  4

bláznivá 3 NEJ Handmade-Flower-Painting In 1863 Monet left Gleyre’s studio with his friend Bazille and embarked on a pilgrimage to the favourite location of previous landscape artists of the Barbizon school – the Forest of Fontainebleau. There, he was able to rediscover the whole range of familiar themes that had been celebrated for several decades, including the Pavé de Chailly, a vast avenue of almost architectural proportions which acted as a gateway to the forest. He thus had the opportunity to work harder than ever at painting en plein air. According to his friend, Monet was at that point ‘pretty good at landscapes’, thanks to a well-established practice of painting from nature which he began in his native Normandy under his first master, Boudin. This painting, which still shows the influences of the Barbizon landscape artists and the realism of Courbet, was accepted by the Salon in 1866.